IGRCE

To wyjątkowe cyrkowe działania w wyjątkowym miejscu. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w programie Kultura Dostępna, przez cały rok realizowaliśmy warsztaty i pokazy w wielokulturowej społeczności gminy Wohyń

Cyrkowy Weekend: Prezentacja spektaklu „Spektrum” i intensywne warsztaty
Aby wprowadzić mieszkańców Wohynia w temat cyrku współczesnego, w ramach inauguracji projektu, zaprezentowaliśmy spektakl „Spektrum”.
Spektaklowi  towarzyszyły warsztaty, podczas których dzieci i młodzież nabyły pierwszych cyrkowych umiejętności i poznały różnorodność cyrkowych dyscyplin. Cyrkowy weekend był okazją do poznania cyrku współczesnego, ale i Fundacji Sztukmistrze i założeń projektu.

Warsztaty cykliczne
Po intensywnych warsztatach inauguracyjnych, realizowane były systematyczne spotkania, na których uczestnicy  mogli kontynuować proces integracji i poznawania Nowego Cyrku. Nasz partner – Zespół Szkół im Unitów Podlaskich przygotował warunki do wprowadzenia stałych zajęć cyrkowych – zakupił rekwizyty cyrkowe i wybrał opiekunów zajęć. Animatorzy Fundacji, prowadząc zajęcia,  wdrażali lokalnych trenerów w pedagogikę cyrku – zajęcia będą kontynuowane w szkole także po zakończeniu projektu.

 

 Cyrkowy Tydzień – Prawdziwa cyrkowa przygoda!

Najpierw, odbył się wyjątkowy pokaz Szafa Show! dla społeczności lokalnej. Potem dzieci i młodzież same mogły przygotować swój spektakl. Przez cały tydzień trenowały pod okiem naszych trenerów, by na koniec wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością.

Październik: Wyjazd do Lublina na finał Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE

Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE to niezwykłe, jedyne tego typu wydarzenie w tej części Europy – święto cyrku współczesnego. Podczas spektakli finałowych prezentowane są najlepsze nowocyrkowe etiudy w wykonaniu artystów rezydujących lub/i pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zobaczyć można żonglerkę, akrobatykę partnerską i powietrzną, hula hoop czy koło cyra – wszystko w mistrzowskim wykonaniu. Spektakl, który odbywa się w pięknej Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur – był ogromnym przeżyciem dla uczestników, dla wielu pierwszym w życiu tego typu doświadczeniem. Wycieczka była też okazją do zwiedzenia Lublina.

Podsumowanie projektu: spektakl Variete
Całoroczny projekt zamknie przygotowanie i prezentacja społeczności lokalnej (mieszkańców Ośrodka dla cudzoziemców jak i lokalnych mieszkańców gminy Wohyń) spektaklu Variete, w którym wystąpią zarówno dzieci i młodzież biorąca ud ział w warsztatach jak i profesjonalni artyści Fundacji Sztukmistrze, których uczestnicy projektu poznali już wcześniej w charakterze swoich trenerów.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Partnerzy:

Zespół Szkół im Unitów Podlaskich w Wohyniu

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Gmina Wohyń