Migam ze Sztukmistrzami

 

 

W ramach projektu Migam ze Sztukmistrzami podejmujemy działania w dwóch głównych obszarach: interaktywnych warsztatów i amatorskiej działalności artystycznej, by zwiększać dostęp do kultury dla słyszących i niesłyszących. Realizujemy między innymi Warsztaty Rodzinne, wakacyjny rodzinny Cyrkowy Tydzień, Akademię Sztukmistrzów, Dzielnicowe Laboratorium Kultury, Warsztaty Master Class, Migam doc., Twórcze Wymiany, pokazy Variete i Work in Progress, Spotkania Pasjonatów Tańca w Powietrzu. To wspaniała przygoda dla tych, którzy już migają i tych, którzy chcieliby się podstaw migania w cyrkowej atmosferze nauczyć!

 

Historia naszego projektu:

W 2014 roku przeprowadzony został w Lublinie pilotażowy projekt „Migam Rap” – w ramach którego animatorzy pracowali z młodzieżą z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej, tworząc rap w języku migowym. Na zakończenie projektu powstał pierwszy w Polsce teledysk, w którym rapują niesłyszący, opierając się na wyczuwanych przez nich wibracjach.

W 2016 roku zrealizowaliśmy pionierski program Migam ze Sztukmistrzami, gdzie środowisko lubelskich miłośników Nowego Cyrku oraz osób głuchych wspólnie uczestniczyło w warsztatach, przygotowało wideoklip, a wydarzenia artystyczne były tłumaczone na język migowy.
Wspólna praca pokazała że niesłysząca młodzież z Lublina chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, napotyka jednak dużo barier z tym związanych. Wobec trudności w dostępie do kultury g/Głuchych w Lublinie, chcemy dostosowywać wydarzenia kulturalne do ich potrzeb, stwarzać przestrzeń do spotkania osób słyszących i niesłyszących. Od tego czasu co roku realizujemy kompleksowy, całoroczny program złożony z pokazów i warsztatów dostępnych w Polskim Języku Migowym.

Inicjatywy łączenia środowisk nowocyrkowych i osób głuchych są coraz częstsze w Europie. Wiąże się to z ogromnym potencjałem sztuki Nowego Cyrku, która jest oparta przede wszystkim na doznaniach wizualnych. Oprócz tego, wielu ekspertów podkreśla, że opanowywanie technik cyrkowych pozwala na istotny rozwój społeczny – uczy szacunku i zaufania w grupie, dodaje wiary we własne kompetencje, uczy rozwiązywania problemów i podejmowania wyzwań. Pozytywne efekty łączenia tych środowisk widoczne są na corocznych Europejskich Konwencjach Żonglerskich, gdzie g/Głusi z całego świata tworzą dużą grupę uczestników, trenując i występując, a wszystkie wydarzenia artystyczne są tłumaczone na język migowy.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.