Sztukmistrze dla Ukrainy

Fundacja Sztukmistrze od prawie 12 lat tworzy spektakle, prowadzi warsztaty, organizuje masterclassy, festiwale i szkolenia, a wszystko to na rzecz realizacji naszej misji: rozwoju cyrku współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej.

24 lutego, kiedy to rozpoczęłą się rosyjska inwazja Ukrainy, wszystko się zmieniło.

W tej chwili nasza organizacja jest prawie całkowicie oddana pomocy. Nie jesteśmy organizacją humanitarną, ale jesteśmy doświadczonymi organizatorami i mamy niesamowity, oddany i doświadczony zespół. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc poprzez:

 • organizowanie transportu, schronienia i wyżywienia dla uciekających przed wojną, zwłaszcza – ale nie tylko – artystów cyrkowych i uczniów szkół cyrkowych z Ukrainy,
 • udzielanie pomocy uchodźcom w poruszaniu się w obecnym systemie pomocy
 • organizację warsztatów i czasu wolnego dzieci i młodzieży przebywającej w utworzonych na terenie Lublina miejscach tymczasowego pobytu oraz świetlicach,
 • organizację nieodpłatnych, cyklicznych zajęć cyrkowych integrujących dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy
 • pozyskiwanie środków i realizację projektów nakierowanych na bezpośrednie wsparcie oraz integrację uchodźców,
 • ścisłą współpracę z władzami lokalnymi oraz lokalnym centrum zarządzania kryzysowego,
 • organizację szkoleń specjalistycznych z zakresu pedagogiki cyrku w kontekście międzynarodowym dla osób chętnych do pracy z dziećmi i młodzieżą PL-UA,
 • organizację artystycznych projektów integracyjnych m.in. dla klas międzynarodowych.

Sytuacja teraz

Lublin to największe polskie miasto położone tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Znajdujemy się teraz w jednym z pierwszych miejsc, do których docierają osoby dotknięte tragedią wojny. Przyjeżdżają do nas ogromne rzesze uchodźców z Ukrainy – dla niektórych jest to „punkt przesiadkowy” w dalszej podróży na Zachód, ale wielu zostaje. 

W sumie ponad 1 300 000 (dane na 11.03.2022) osób uciekających przed wojną przekroczyło granicę polsko-ukraińską. Głównie są to kobiety i dzieci. 

Będzie ich coraz więcej, a potrzeby już teraz są ogromne.

 

Pomóż nam pomóc uchodźcom

Ten kryzys to nie sprint. To maraton.

Aby kontynuować prowadzone przez nas działania pomocowe potrzebujemy systematycznego, pewnego wsparcia finansowego. Pieniędzy potrzebujemy aby:

 • zapewnić wynagrodzenia dla członków naszego zespołu oddelegowanych do pracy przy inicjatywach pomocowych (jest to niezbędne aby zapewnić trwały system wsparcia i prowadzić cykliczne działania w społeczności uchodźców); szacunkowy koszt miesięcznego utrzymania 11-osobowego zespołu animatorów-trenerów oraz koordynatora,
 • wynająć przestrzeń niezbędną do prowadzenia działań z tą pomocą związanych; w Lublinie brakuje dostępnej przestrzeni możliwej do przeznaczenia na dedykowane udzodźcom działania, a zapotrzebowanie na nią jest wciąż rosnące.

 

To, co chcemy zrobić to kompleksowa oferta o szerokim zasięgu, skupiona wokół dedykowanej przestrzeni.

Posiadamy niezbędne do tego doświadczenie (od lat działamy w środowiskach osób wykluczonych, pracujemy z młodzieżą w kontekście międzynarodowym, jesteśmy uznaną, sprawdzoną i wielokrotnie nagradzaną za swoją pracę organizacją, która jest silna i godna zaufania, co najlepiej pokazuje nasze ponad 12-letnie doświadczenie, nasze portfolio i bardzo szeroka sieć partnerstw).

 

 

Pomóż nam pomóc Ukrainie

Możesz wesprzeć nas w działaniach poprzez

 • dokonania darowizny bezpośrednio na nasze konto

Fundacja Sztukmistrze

ul. Biskupińska 81/2, 20-830

Nr konta: 20 1540 1144 2114 6407 6434 0001

W tytule wpisująć: darowizna Sztukmistrze dla Ukrainy

 • wsparcie prowadzonej przez nas zbiórki online, dostępnej tutaj: KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO ZBIÓRKI
 • wrzucić pieniądze do kapelusza podczas naszych wydarzeń oznaczonych symbolem zbiórki:

 

 

 

 

 

 

 

Chcesz pomóc inaczej/masz pytania?

Kontakt:

Jakub Szwed, członek zarządu Fundacji Sztukmistrze

509 050 342

szwedjakub@gmail.com