Przystanek Różnorodność
To cykliczne spotkanie, realizowane przez nas w partnerstwie z centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Kurt Löwenstein z Werftpfuhl. W spotkaniu biorą udział młodzi ludzie z Robert-Jungk-Oberschule z Berlina i Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza w Krakowie. Motyw przewodni projektu stanowią kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia – w kontekście historycznym i współczesnym.
Młodzież dyskutuje, odwiedza muzea i miejsca pamięci – m.in. były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz Sachsenhausen, współpracuje ze sobą w trakcie warsztatów kreatywnych – m.in. muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i graffiti a także bawi się i lepiej poznaje w czasie wolnym.
„Świetną zabawą i nauką współpracy było przyozdabianie muru kolorowymi wzorami oraz sylwetkami ludzi. Dostaliśmy możliwość stworzenia dzieła sztuki które zostanie w ośrodku jeszcze na wiele lat. Oprócz zajęć artystycznych na warsztatach z merytoryki integrowaliśmy się, poznawaliśmy różne kultury, życie innych ludzi a także samych siebie.”
W 2019 projekt otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” za najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji w kategorii wymiany pozaszkolnej.
W ramach nagrodzonych spotkań, pod okiem profesjonalnych artystów, młodzież stworzyła piosenkę i teledysk „Lepiej rozmawiać“ oraz wideo performance „Spotkania“.
„Nasutowski wyjazd zapamiętałam z wiecznego uśmiechu, zawiązywania przyjaźni, świetnej zabawy przy tworzeniu piosenki oraz z zajęć merytorycznych z gośćmi.”
Zobacz więcej zdjęć: Nasutów 2018, Werftpfuhl 2018
Projekt realizowany jest przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.