Masterclass

Cykl mistrzowskich warsztatów Master Class powstał z myślą o członkach środowiska Nowego Cyrku o bardziej zaawansowanych umiejętnościach, szczególnie tych, którzy chcieliby profesjonalnie występować na scenie. Prowadzącymi są najlepsi europejscy artyści Nowego Cyrku i teatru fizycznego, którzy dzielą się z uczestnikami swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Warsztaty dotyczą różnorodnych rekwizytów i dyscyplin cyrkowych, a także pracy scenicznej, m.in. choreografii, rozbudzania kreatywności, świadomości ciała i przedmiotu czy budowania postaci scenicznej. Master Class odbywają się cyklicznie, by w sposób systematyczny podnosić kompetencje naszego środowiska.

Planowane masterclassy w 2019:

– 12-16 marca – Rosa-Maria Schmid i Nicolo Marzoli (akrobatyka partnerska)

Nicoló Marzoli– swoją drogę jako artysta cyrkowy rozpoczął w 2009 roku w Turyńskiej szkole cyrkowej we Włoszech (Flic Scuola di Circo), a swoje kształcenie kontynuował w ESAC, Superior School of Circus Arts w Brukseli, którą ukończył w 2014 roku. Tam trenował Hand to Hand i Kosze przez 3 lata w trio akrobatycznym „Trio Qualamano”, gdzie rozwijał własne poszukiwania w tych dyscyplinach. Od 2016 roku Nicolo pracuje w duecie akrobatycznym z Rosą Schmid, prezentując Hand to Hand i Gry Ikaryjskie na wiele różnych sposobów.
Podczas swojej kariery Nicolo prezentował swoją pracę podczas takich festiwali i variete jak: Young stage – Basel (CH), Festival Up! – Bruxelles (BE), GOP Varieté – Münster (DE), Cascade ventisei – Utrecht (NL) Współpracował z wieloma kompaniami: Cie Barolosolo (FR), Cirque Eloize (CDN), STIP theater producties (NL), Nofitstate Circus (UK). 
Rozwijał też swoje umiejętności trenerskie dzieląc się swoją wiedzą w Belgii i Włoszech podczas prowadzenia zajęć cyrkowych.

Rosa Schmid – w wieku 16 lat poszła na przesłuchania do szkoły cyrkowej w Lizbonie, dostała się do niej i od tego czasu zajmuje się sztuką cyrkową. Ukończyła 3-letnią szkołę EPAOE – Chapito i kontynuowała edukację w ESAC w Brukseli (École Supérieure des Arts du Cirque). 
Specjalizuje się w linie pionowej, w której ma już 7 letnie doświadczenie. Przez ten czas wypracowała sobie własny unikalny styl. Zajmuje się również akrobatyką partnerską, a jej specjalizacją jest Hand to Hand i Gry Ikaryjskie razem z partnerem Nicolo Marzoli.
Podczas swojego kilkuletniego doświadczenia artystycznego miała okazję współpracować z różnymi organizacjami i kompaniami takimi jak: NoFit State Circus, Les Halles de Schaerbeek, Hong-Kong Arts Centre, Cie. Feria Musica, GOP Varieté Hannover, Circusplaneet Gent, Das Zelt. Miała też możliwość zaprezentować swoją pracę na międzynarodowych spotkaniach cyrkowych i innych artystycznych wydarzeniach takich jak: „Ursino Buskers Festival” w Katanii (IT), „Secret Places Festival” w Maastricht (NL), the „X Encuentro de Malabaristas y Artistas de Circo” w Saragossie (ES),  „BLN CRCS FSTVL” – Festiwalu Cyrkowym w Berlinie (DE), „Festival PERPLX” (BE), „Mezopotamian Circus Festival” (TU).

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość trenować takie dziedziny jak Kosze, Hand to Hand, Toss the Girl i Gry Ikaryjskie. Warsztaty odbywają się na poziomie zaawanasowanym i są przeznaczone dla osób, które są już zaznajomione z wyżej wymienionymi technikami i chcą szlifować te umiejętności.

Zapisy na warsztaty są zamknięte.

– 7-11 kwietnia – Florian Sontowski (akrobatyka)

 

Do tej pory naszymi gośćmi byli:

2019
– 2-16 lutego – Nils Wollschläger i Julia Knaust (budowa spektaklu nowocyrkowego)

2018

– 26 lutego-2 marca – Anni Küpper (techniki manipulacji maczugami)
– 12-15 kwietnia – Angelika Kogut i Mateusz Rzeźnikiewicz (akrobatyka partnerska)
– 9-13 maja – Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak (Struna Ciała)
– 5-9 grudnia – Sakari Männistö (żonglerka)

2017

– 16-19 marca – Julia Knaust i Nils Wollschlaeger (budowa spektaklu nowocyrkowego)
– 23-29 lipca – Tamas Teibler (akrobatyka)
– 22-27 września – Rosa-Maria Schmid i Nicolo Marzoli (akrobatyka partnerska)
– 18-22 listopada – Elisabeth Clarke-Hasters (budowa historii i postaci spektaklu)
– 13-17 grudnia – Pamela Pantoja (akrobatyka powietrzna)

2016

– 14-20 kwietnia – Gemma Watson Lou (akrobatyka powietrzna)
– 19-22 maja – Kari Panska (hula-hoop)
– 21-26 listopada – Declan Mee (żonglerka)
– 26-28 listopada – Benjamin Richter (żonglerka i ruch sceniczny)
– 27-30 grudnia – Valentine Remels (chinese pole)

2015

– 22-26 kwietnia – Luis Hdez Bailón (diabolo)
– 21-26 września – Jaan Roose (trickline)
– 24-29 listopada – Jay Gilligan (żonglerka)

2014

– 22-28 września – Julia Knaust i Nils Wollschlaeger (budowa spektaklu nowocyrkowego)
– 27–31 października – Florent Lestage (żonglerka)
– 27–31 października – Marianna de Sanctis (hula-hoop)
– 7–10 grudnia – Denys Proskura i Arina Zinchenko (warsztaty akrobatyczne)

2013

– 16–20 września – Marianna de Sanctis (hula-hoop, zdjęcia z warsztatów zobacz tutaj)
– 8–11 listopada – Matthias Romir (żonglerka)
– 11–15 grudnia – Gemma Watson Lou (akrobatyka powietrzna)

 

logotypMI_na_bialym

 

 

 

 

 

Warsztaty realizowane są przy wsparciu finansowym Miasta Lublin i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.